návrat na úvodní stránku

 
              Home | Povinné informace | E-podatelna | Úřední deska
Obecní úřad Sudovo Hlavno
294 76  Sudovo Hlavno 15
telefon: 326 971 081, e-mail: ou@sudovohlavno.cz

   
  Fotogalerie ze života obce - ROK 2009 
 
   Ochotnické divadlo
V sobotu 12. prosince se v Sudově Hlavně konala společenská událost roku – hrálo se ochotnické divadlo. Stalo se již tradicí, že v tomto předvánočním čase předvede místní soubor Hlavnováček nové představení. Letos se hrály dvě pohádky. Děti zahrály pohádku O dvanácti měsíčkách a dospělí nastudovali známou ruskou pohádku Mrazík. Všichni účinkující podali výborné výkony, Baba Jaga měla na pódiu svou chaloupku na kuřích nohách, ale ani svými čáry se jí nepodařilo překazit setkání Ivana s Nastěnkou. Marfuša zůstala na ocet, ženicha jí nesehnal ani Děda Mrazík. Na ochotníky se přišlo podívat na 250 lidí, a že se představení líbila, bylo znát podle častého smíchu, který se ozýval z hlediště. Jak po představení hercům řekla jedna z návštěvnic: „Zahráli jste to skvěle a prodloužili jste mi o několik let život, ještě teď brečím smíchy.“ Po divadle se celý soubor a diváci přesunuli na náves ke zvoničce, kde se zpívaly koledy, ochutnávalo a hodnotilo se nejen vánoční cukroví, vyhlášeni a odměněni byli vítězové soutěže o nejchutnější výrobek a to v kategorii ženské i mužské.
 
   Zahrádkářský výlet
Na závěr prázdnin připravili místní členové svazu zahrádkářů výlet autobusem na květinovou výstavu do obce Přepeře a do zoologické zahrady ve Dvoře Králové. Výletu se zúčastnily i děti ze zahradnického kroužku. V Přepeřích byly k vidění desítky druhů rozkvetlých jiřin, gladiolů a zeleninových výpěstků tamějších zahrádkářů. V ZOO ve Dvoře Králové děti nejvíce nadchly opice, žirafy a vodní svět s živými aligátory.
 
   Turnaj v malé kopané

13. ročník turnaje v malé kopané uspořádali na hřišti místní fotbalisté v sobotu 18. července. Oproti minulým ročníkům, kdy turnaji přálo počasí, letos od rána pršelo, jen se lilo. Sportovce to však neodradilo a odehrály se všechny plánované zápasy. Vítězství zůstalo doma hlavnovskému týmu, na druhém místě skončilo družstvo Tatranky Dřísy.
   Liga Cecemínska
V sobotu 11. července se na hřišti odehrálo letní kolo Ligy Cecemínska za účasti fotbalistů ze Lhoty, Dřís, Konětop a Sudova Hlavna. Vítězství si vybojovali hlavnovští fotbalisté.
   Dětský den - Táborák
V den vysvědčení 30. června připravil obecní úřad ve spolupráci s místními hasiči, myslivci a zahrádkáři tradiční táborák pro děti. Na místním hřišti se sešly nejrůznější pohádkové bytosti a každá měla pro děti nějaký úkol. S princeznou děti házely kroužky, s čerticí prolézaly tunel, s čarodějnicí shazovaly krabice, s vodnicí lovily rybičky… Za úspěšné splnění dostávaly děti barevné žetonky, za které si po skončení soutěží mohly koupit v kouzelném krámku hračky a sladkosti.
 
   Návštěva komise Vesnice roku
V úterý 16. června v odpoledních hodinách zavítala do Hlavna hodnotitelská komise soutěže Vesnice roku 2009. Komisi přivítal ochotnický soubor Hlavnováček – trpaslíci se Sněhurkou předvedli část z pohádky O Sněhurce. V klubovně hasičské zbrojnice si členové komise povídali se zástupci obce o všem, co se ve Hlavně děje, prohlédli si fotografie ze společenského života, obecní i hasičskou kroniku a ochutnali občerstvení připravené členkami kulturní komise, včetně krásného ovocného aranžmá, které připravila místní šikovná maminka Eva Vyskočilová. Následovala prohlídka nově upravené návsi, kde u zvoničky zazpívaly hlavnovské děti společně s Vendulou Boháčovou písně Ten hlavnovský kostelíček a Čechy krásné. Na závěr si komise prohlédla obecní hospůdku a připila Hlavnu na úspěch letním koktejlem, který přímo před očima porotců namíchal hostinský Antonín Hlaváček.
 
   Setkání hlavnovských starousedlíků
Na neděli 7. června 2009 připravil Obecní úřad Sudovo Hlavno společně s členkami kulturní komise společenské odpoledne pro místní starousedlíky. Týden před samotnou akcí obešly děti celou vesnici a osobně předaly pozvánku a kytičku lučního kvítí všem babičkám, dědečkům a pamětníkům, kteří se narodili před 65 a více lety. Na sále hostince U Sedláčků se sešlo na padesát místních občanů, pro které byl připraven pestrý program, sladké a slané pohoštění jim připravily hlavnovské hospodyňky. Na úvod zazpívaly děti a paní Vendula Boháčová několik krásných lidových písní. Při „Čechy krásné, Čechy mé…“ zaslzel nejeden přítomný, dále následovalo promítání dokumentů ze života v obci, které pečlivě již několik desítek let zaznamenává pan Beneš.
Celým odpolednem provázela svým slovem kronikářka obce paní Marie Hrůzová, lidé měli možnost prohlédnout si obecní kroniku, kroniku dobrovolných hasičů, u zdravotní sestry paní Jitky Opatové si zájemci mohli nechat změřit krevní tlak.
Vzpomínalo se i na kroužek divadelních ochotníků, který měl ve vsi před válkou velkou tradici a sehrál mnoho úspěšných představení, s krátkou vzpomínkou vystoupila jeho tehdejší členka paní Zdeňka Tikalová. Písničky na přání hrál až do večera hudebník pan Dědina, zpívalo se, tancovalo a povídalo. Při písni „Co jste hasiči…“ se na sál přišli podívat a zatančit si i členové místních hasičů, kteří se právě vrátili z okresní soutěže, odkud si přivezli pohár za 2. místo. Večer po poslední písničce se hosté rozcházeli domů se slovy, že se jim akce moc líbila a určitě si ji chtějí zopakovat., což jim organizátoři rádi slíbili.
 
thn00003.jpg    Dětský cyklistický závod
V neděli 24. května uspořádal Obecní úřad Sudovo Hlavno třetí ročník dětského cyklistického závodu DLOUHÝ BĚH. Letos došlo ke změně trati, jelo se po polních cestách kolem místního rybníku Písečák. Nejmenší děti soutěžily na odstrkovadlech a tříkolkách, starší závodníci, rozdělení do tří kategorií podle věku, se vydali na trať dlouhou 3 km. Po dětech si zazávodili i jejich rodiče a prarodiče. Na závěr byly vítězům předány diplomy a odměny.
thn00003.jpg     Memoriál Jana Hlaváčka
12. ročník Memoriálu Jana Hlaváčka přilákal do Hlavna rekordní počet účastníků. Na hřišti soutěžilo dohromady 45 družstev dětí, žena a mužů. Po ranním dešti se počasí umoudřilo a začátek závodu už proběhl pod slunečnou oblohou. Děti absolvovaly klasický požární útok, ženy a muži měli netradičně pojatou dráhu, kdy museli i s výstrojí překonat několik překážek.
Výsledky: mladší žáci – Stará Boleslav, starší žáci – Plazy, ženy – Plazy, muži – Sudovo Hlavno A. Místní hasiči si vedli velmi dobře, mladší žáci byli čtvrtí, starší žáci, ženy A a muži B obsadili ve svých kategoriích druhá místa, ženy B skončily na pátém místě.
thn00003.jpg     Pálení čarodějnic
30. dubna se ve Hlavně odjakživa „pálí čarodějnice“ a bylo tomu tak i letos. Akce začala lampičkovým průvodem malých a velkých čarodějnic od obecního úřadu do skály, kde se soutěžilo například v jízdě na koštěti, hledal se poklad a vybíraly se letošní nejhezčí čarodějnice. Po soutěžích se opékaly buřty a čekalo se na zapálení velké vatry a symbolické házení vyrobené postavy čarodějnice do ohně. Za houstnoucí tmy se spokojené děti vracely s rodiči domů, svítíce si na cestu lucerničkami.
      Pohádková sobota s knížkou
Sobotní odpoledne 4. dubna se v knihovně četly pohádky a vyprávělo se o hlavnovských strašidlech. V rámci celostátní akce Kniha mého srdce, do níž se zapojila i místní knihovna, si děti četly pohádky z knihy Cipísek, Deník kocoura Modroočka, prohlédly si obecní kroniku a také namalovaly veselé obrázky.
thn00001.jpg    Dětský karneval
Sobota 21. března patřila dětem a jejich karnevalu, který se jako každý rok konal v hostinci U Sedláčků. Sál pomohly vyzdobit členky místního sboru hasičů. V průběhu odpoledne se střídaly soutěže s tancem a tombolou, na kterou se děti moc těšily. Nechybělo ani vyhlášení nejhezčích masek.
thn00003.jpg    Masopust
V úterý 24. února večer se ve Hlavně konala tradiční masopustní zábava pořádaná místními hasiči. Na sál hostince U Sedláčků přišlo více než 40 masek, které neúnavně tančily a připravily hodnotící komisi těžký úkol – koho vybrat na první tři místa? Úkol to byl nelehký, kostýmy byly velmi nápadité a originální. Po dlouhém rozhodování připadly vítězné stupně lidožroutkám, jeptiškám a pracovníkům vykřičeného domu.
thn00004.jpg    Hasičský ples 2009
Hasičský ples pořádají místní dobrovolní hasiči, letos se konal 24. ledna 2009, připravena byla bohatá tombola, tančilo se až do brzkých ranních hodin.
thn00005.jpg    BRUSLENÍ
V neděli 11. ledna 2009 po obědě se na zamrzlém kale sešli dospělí a děti, aby si užili sportovní odpoledne na ledě. Muži obuli brusle, rozdělili se na tým starších a mladších a na velkém kale mezi sebou sehráli téměř profesionální zápas, který soudcoval neúplatný rozhodčí Vašek Tomášek. Oběma týmům fandily sličné roztleskávačky, které hlasitě komentovaly průběh utkání. Štěstí se nakonec přiklonilo na stranu starších, kteří o jeden gól porazili soupeře. Po dospělých si hokej zahráli mladí hlavnovští kluci společně s místními i přespolními děvčaty. Na malém kale zatím soutěžily děti ve slalomu na bruslích, jízdě pozadu, či střelbě na branku. Pro všechny soutěžící i fanoušky byly připraveny teplé nápoje, které v mrazivém odpoledni přišly všem k chuti.
   
Použité fotografie - fotoarchiv obce Sudovo Hlavno

 

©2007-2010 OBEC SUDOVO HLAVNO, všechna práva vyhrazena